A A A

Bałucianka Nasza Mała Ojczyzna

Wieś Bałucianka była do 1945 roku zamieszkiwana przez ludność łemkowską i polską. Obecnie mieszkają tu tylko rodziny polskie. Pierwsza udokumentowana wzmianka o Bałuciance (wówczas Bałutowa)pochodzi z 1470 roku. Pod koniec XVI wieku miejscowość przyjęła obecną nazwę, która najprawdopodobniej pochodzi od nazwiska Bałuta lub od słowa „bołoto" (po polsku błoto).

Osada była własnością królewską, a w XVIII wieku wchodziła do dóbr rymanowskich. W XVII wieku wzniesiono tu cerkiew greckokatolicką p.w. Zaśnięcia Przeświętej Bogurodzicy. Cerkiew jest orientowana, drewniana, trójdzielna, konstrukcji zrębowej. Szkieletowa kruchta znajduje się od zachodu. Wieża konstrukcji słupowo-ramowej. Podmurówka kamienna. Jedna z dwóch zachowanych do dziś cerkwi (obok Chyrowej) charakterystycznych dla środkowej i wschodniej Łemkowszczyzny. Do 2003 roku, do momentu wzniesienia nowego kościoła, cerkiew służyła jako kościół katolicki. Obecnie po remoncie cerkiew zachwyca swoim pięknem i jest udostępniona do zwiedzania jako unikatowy zabytek.

Obok cerkwi znajduje się skromny wiejski cmentarz z zabytkowymi krzyżami nagrobnymi.
We wsi na uwagę zasługuje stara, murowana z kamieni studnia z 1925 roku, ozdobiona na cembrowinie m. in. sentencją skierowaną do mężów i ojców „Pamiętaj, w domu swym bądź kapłanem, a nie tyranem.”

Godna polecenia jest również przydrożna kapliczka z 1841 roku.

Bałucianka to urocza wioska położona miedzy dwoma znanymi uzdrowiskami, Rymanowem Zdrojem i Iwoniczem Zdrojem. To miejsce, które zachwyca pięknymi widokami, z dala od ruchliwych dróg, zapewnia prawdziwie „święty spokój”. Jest idealną bazą wypadową do wędrówek, zarówno pieszych, rowerowych jak i samochodowych.

Przez Bałuciankę przebiega liczący 24 km, czerwony Szlak Rowerowy Między Zdrojami.

zdjęcia